KadınKültür & SanatMagazinMedyaModaMüzik

Betül Demir: Şu Hit Olur Diye Şarkı Yapmadım

Başarılı sanatçı Betül Demir ile hem yeni şarkısı ‘Demir Kapı’ hem de yeni projeleri hakkında konuştuk.

Başarılı sanatçı Betül Demir ile hem yeni şarkısı ‘Demir Kapı’ hem de yeni projeleri hakkında konuştuk.

1.Yeni şarkı ‘Demir Kapı’ hayırlı olsun. Bize şarkıdan bahseder misiniz?

-Sözleri Mabel Matiz, müziği de Sude Bilge Demir ve Emirhan Cengiz imzalı. Klibimizi Murad Küçük çekti. Tüm hazırlıklarıyla toplamda 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Çok emek var yani.

2.Yeni şarkınız 2 versiyon halinde yayınlandı. İkisi de çok sevildi. Neden 2 versiyon haline yayınladınız bu şarkıyı?

-Şarkının  her iki versiyonun aranjesi Emirhan Cengiz imzalı. Hareketli versiyonu benim klasik sounduma çok yakındı. Bu defa dinleyicimi şaşırtmak, biraz daha farklı bir Betül Demir yorumu sunmak için ilk önce slow versiyonu yayınladık. Ama dinleyicim hareketli versiyonu da çok sevdiği için hareketli versiyonu da yayınlamaya karar verdik.

3.Müzik sektöründe hep pop müziği bitti yorumları var ama son dönemde siz de dahil birçok pop sanatçısı ard arda şarkılar yayınladı. Pop müziği eski haline döndü mü sizce?

-Müzikle birlikte dünyada çok şey değişiyor. Pop müzik algısı da değişiyor. Şu an da yaptığımız müzik, değişen her şey gibi farklılaşmaya bu da çok çeşitliliğe yol açtı. Ama çok çeşitlilik demek hep çok iyi işler çıkıyor demek değil. Bence bir dönem pop müzikteki durağanlığın en büyük sebeplerinden biri buydu. Her şey pandemi dönemi ile birlikte çok hızla gelişti ve ayak uydurmak zordu. Dolayısıyla o dönem çıkan işler sabun köpüğü etkisi yarattı. Müzik, zevk almanın ötesinde gerekliliktir yaşamlarımız için. O yüzden iyi müzik dinleyicileri iyi müziğin peşinden gittiler ve bu da bizi daha iyi işler çıkarmaya motive etti.

4.Son dönemde şarkılar artık çok çabuk tüketiliyor. Bunu neye bağlıyorsunuz? Yeni şarkılar dinleniyor ama sonrasında unutuluyor hemen yorumları var çünkü…

-Sadece şarkılar değil hayatın bütününde her şey çabuk tüketiliyor, zamanın hakkı bu. Böylesine gelişen bir dünyada o kadar çok alternatif uğraş ve hobiler sardı ki insanları… Müziğe ve tümüyle sanata ayrılan zamanlar da azaldı haliyle bu hızlı akışıyla.

5.Sizce hemen patlayan ve sönen şarkı mı? Yoksa yavaş yavaş zirveye oturan ve yıllar geçtikçe daha da çok dinlenen şarkılar mı?

-Hemen patlayan ve sönen şarkıları konuşmayalım bile. Ama hemen ilk dinleyişte dinleyiciyi saran hitler çok azaldı artık. O yüzden 90’lardan beslenen bir çok müzisyen sayabiliriz şarkılardan çok. Kendi müzik anlayışıma gelince; ben bu şarkı patlar şu  hit olur diye şarkı yapmadım hiç bir zaman. Şarkının duygusu, sözlerdeki edebiyat, müzikalitesi olmazsa olmazımdır. İlle şarkı çıkarmam lazım hırsından uzak, her defasında daha iyi ve müzikalitesi yüksek şarkılar derdiyle, kendimi aşarak paylaşıyorum şarkılarımı dinleyicilerime. O yüzden de 2006 yılından bu yana konserlerimde kendi şarkılarımı dinleyicilerimle birlikte söyleme keyfini yaşıyorum çok şükür.

6.Betül Demir, ara vermeden üretmeye devam edecek mi? Yeni parça çalışmaları ne durumda?

-Önümüzdeki hafta kaydetmeye başlayacağım yeni şarkımı. Haziran da buluşuyoruz yine…

7.Siz şu an ki müzik piyasasını nasıl yorumluyorsunuz?

-Doğru işler 5 sene sonra da olsa hakkını alıyor. Birkaç şarkıdır örneklerine rastlıyoruz. 90’lar baştacımız olmaya devam ederken elbette yenilikçi, farklı ve kaliteli şarkılar da üretiyoruz. Ama tabii üç gün sonra kimsenin umurunda olmayacak, özensiz ve teknolojik destekli çokça kirli müzik de var. Önemli olan sesini duyurabilmek ki geçmişte bu çok daha zordu. Dijital platformları oldukça önemli buluyorum bu yüzden. Çünkü daha genç müzisyenlerin de üretimini tetikliyor elbette. Çeşitlilik adına çok sevindirici

8.Klipleriniz de şarkılarınız gibi çok konuşuluyor. Bir dizi veya sinema projesinde yer almak istiyor musunuz?

-Ben kamera karşısında hep rahat ve kendim oldum. Klipler aynı zamanda şarkıların duygusunu tüm yüzünüzle oynadığınız bir yer aslında:)  O yüzden oyunculuk gerektiriyor çoğu kez. Ben Müjdat Gezen Sanat Merkezi‘nde müzik eğitimi aldım ve tiyatromuzla da 3 yıl boyunca iki ayrı müzikalde efsanelerle aynı sahneyi paylaşıp başrol oynadım. İlk oyun sırasında antremi beklerken heyecanımı gördüğünde Müjdat hocam ‘Şimdi hapı yuttun’ demişti. Gerçekten öyle oldu:) Bu yüzden oyunculuğu sürdürmeye karar verdim. Ekibimle birlikte gelen teklifleri değerlendiriyoruz elbette.

İlgili Haberler