Kültür & SanatMagazinMedyaMüzik

Arabeskin babası Müslüm Gürses’in bir tane bile ödülü yokmuş

Arabeskin babası Müslüm Gürses’in bir tane bile ödülü yokmuş

Arabesk müziğin babası Müslüm Gürses’in yaşamı boyunca bir tane bile ödül almadığı ortaya çıktı. Sanatçının dostu ve yapımcısı Elenor Plak sahibi Muhteşem Candan ” Hayatta iken bir tane bile ödül vermediler ” dedi.


MustafaBarisDurak Medya’da yer alan habere göre arabesk müzik dendiğinde ilk akla gelen isim olan milyonlarca hayranı bulunan Müslüm Gürses’in yaşamı boyunca hiç ödül almadığı ortaya çıktı. Onlarca film, yüzlerce albüm, binlerce konser veren Müslüm Gürses hiç ödüle layık görülmedi. Altın Kelebek,Kral Tv müzik ödülleri, Türkiye Müzik Ödülleri gibi prestijli ve saygın kurumların hiç biri yaşarken sanatçıyı aday bile göstermemişler. Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Elenor Plak sahibi Muhteşem Candan ” Hayatta iken bir tane bile ödül vermediler. Ama sanatçı ölünce filmi çekildi, diğer sanatçılar tarafından şarkıları okunmaya başlandı. Değeri ölünce anlaşıldı” dedi.
Candan ,Müslüm Gürses’in bu durum karşısında hiç üzülmediğini halkın kendisine “Baba” diyerek en büyük ödüle layık gördüğünü söyledi.

İbrahim Tatlıses,Ferdi Tayfur,Orhan Gencebay gibi arabesk müziğinin sevilen sesleri bu ödülleri bir çok kez evlerine götürdüler. Bir dönem Müslüm Gürses’in veliahtı olarak gösterilen Hakan Taşıyan’da Altın Kelebek ödülü alanlar arasında yer aldı.

1972 yılından beri veriliyor

Altın Kelebek Ödülleri, Hürriyet Kelebek tarafından 1972’den bu yana Türkiye’de dağıtılan müzik ve televizyon ödülleri. Ödüllerin verileceği kişiler Hürriyet ve Kelebek eki okurlarının oylarıyla seçilmektedir.

Kral TV müzik ödülleri

Türkiye Müzik Ödülleri, her yıl Doğuş Yayın Grubu tarafından düzenlenen, Kral TV’de yayınlanan ve internet ortamında da canlı izleme imkânı bulunan müzik ödülleri törenidir. Artık yapılmıyor.

İlgili Haberler